Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Претседателски избори во Иран

Повеќе од 56 милиони иранци бираат нов претседател.

Гледачи: 60

Дата: 19-Мај-2017

Време траење: 00:02:10

Категории: СВЕТ

Мирјана Василева
Повеќе од 56 милиони иранци бираат нов претседател. Ривал на актуелниот шеф на државата Хасан Рохани му е конзервативецот Ебрахим Раиси, близок на иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи. Изборите се одржуваат во атмосфера на напнати односи меѓу Техеран и Вашингтон.