Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Трамп го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми

Белата куќа бара наследник на шефот на ФБИ, Џејмс Коми кој доби отказ со образложение дека несоодветно ја извршувал работанта задача. Како прв човек на Бирото, Коми ја предодеше истрагата за наводната вмешаност на Русија во претседателските избори на САД.

Гледачи: 248

Дата: 10-Мај-2017

Време траење: 00:01:44

Категории: СВЕТ

Маја С. Филдишев
Американскиот претседател Доналд Трамп го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми, по препорака на државниот обвинител Џеф Сешнс. Како образложение е наведено неефикасното водење на уредот. Поради сомнителните околности и тајмингот на одлуката на Трамп, неколку сенатори побараа специјален обвинител за истрагата за наводното мешање на Русија во претседателските избори, која ја водеше Коми.