Пендаровски му го довери мандатот на Заев

Гледачи: 19

Дата: 13-Авг-2020

Време траење: 00:02:37

Категории: МАКЕДОНИЈА

Претседателот Стево Пендаровски, напладне, му го довери мандатот за состав на нова влада, на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Од овој момент, во рок од 20 дена, имаме задача, да составиме предлог за програма, и за кадри кои демократското мнозинство во собранието ќе ги изгласа, и ќе довери полн четири годишен мандат на стабилна влада, која е подготвена да сработи, која подеднакво се грижи за сите граѓани, ослободенa од какви било етнички предрасуди или национализми“, изјави мандатарот Заев...

Миле Ристески