Убедливата победа на Лукашенко базирана на страв

Гледачи: 11

Дата: 10-Авг-2020

Време траење: 00:01:58

Категории: СВЕТ

Вечниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко го доби и шестиот мандат на вчерашните избори освојувајќи 80-тина проценти од гласовите. Главната ривалка, Светлана Тигановскаја, ги оспори резултатите. Ноќта беше бурна со демонстранти, полициска бруталност и еден загинат. Москва и Пекинг веќе му честитаа на победникот. Полска повика на вонреден европски состанок...

Зоран Богатинов