Напаѓачот во Ханау бил крајнодесничарски екстремист, ксенофобијата била мотив за масакрот

Гледачи: 20

Дата: 20-Фев-2020

Време траење: 00:02:21

Категории: СВЕТ

Следбеник на ултрадесничарската идеологија усмрти десетина лица во германскиот град Ханау. По масовното убиство, напаѓачот и неговата мајка биле пронајдени мртви во нивниот дом. Германското МВР тврди дека ксенофобијата била мотив за масакрот...

Маја С. Филдишев