Филипче: Граѓаните да бидат спокојни, ги преземаме сите превентивни мерки против Коронавирусот

Гледачи: 27

Дата: 13-Фев-2020

Време траење: 00:05:48

Категории: МАКЕДОНИЈА

Прва жртва од сезонскиот грип во земјава. Здравствените власти информираат дека на Детската клиника починало 14-годишно девојче. Прв случај на Корона вирус кај македонски државјанин на крузерот „Дајмонд Принцес“ во Јапонија. Заболениот на бродот, пак, е хоспитализран во болница во Јокохама, а состојбата му е стабилна.

Ќе им ли нови заштитни мерки по првиот утврден случај кај македонски државјанин? Подготвена ли е земјава да се справи со светската чума? Ова се дел од прашањата за министерот Венко Филипче кој е гостин во Дневникот на МРТ. Со него разговара Катерина Топалова.