Апсења поради соборувањето на авионот, Рохани бара формирање специјален суд

Во Иран уапсени неколку лица поради ненамерното соборување на украински авион. Претседателот Рохани побара формирање на Специјален суд за истрагата за минатонеделната несреќа во која загинаа 176 патници и членови на екипажот...

Гледачи: 21

Дата: 14-Јан-2020

Време траење: 00:02:23

Категории: СВЕТ

Иранското правосудство соопшти дека се уапсени неколку лица поради ненамерното соборување на украинскиот авион при што загинаа 176 патници и членови на екипажот. Претходно претседателот Хасан Рохани побара формирање на специјален суд за истрагата за минатонеделната несреќа. Иран во почетокот негираше дека летот бил погоден од проектил, но по притисок од Западот, Револуционерната гарда призна дека била направена грешка.

Маја С. Филдишев