Протести поради соборувањето на украинскиот авион

Во Иран втор ден антивладини протести поради начинот на кој власта се справува со последиците од авионската несреќа. Канадскиот премиер Џастин Трудо најави правда за луѓето кои загинаа во боингот што беше погоден од иранска ракета. На бдеењето за 57-те канадски жртви во несреќата, рече дека нема да се откажат додека не добијат одговори...

Гледачи: 25

Дата: 13-Јан-2020

Време траење: 00:01:42

Категории: СВЕТ

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Техеран во знак на протест откако властите по неколку дена сепак признаа дека по грешка го собориле украинскиот патнички авион. „Некомпетентната револуционерна гарда е обележје на нашата нација“ - извикуваа демонстрантите. Тие бараат оставка од највисокиот водач во земјата, Ајатолахот Хамнеи. Полицијата со солзавец ги растури демонстрациите.

Марина Ристова