Жртви во напад во џамии во Крајстчрч

50-ина луѓе се убиени, а уште толку се повредени во пукотниците во две џамии во Крајст-чрч во Нов Зеланд..

Гледачи: 0

Дата: 15-Март-2019

Време траење: 00:02:05

Категории: СВЕТ

50-ина луѓе се убиени, а уште толку се повредени во пукотниците во две џамии во Крајст-чрч во Нов Зеланд.. Премиерката Џасинда Ардерн, инцидентите ги оцени како терористички напад.. Тројца мажи и една жена се уапсени.. Во нивните возила се најдени и експлозивни направи.. Полицијата предупреди дека е можно повеќемина осомничени се уште да се на слобода..