Жртви во напад во џамии во Крајстчрч

Најмалку 40 луѓе се убиени, а над 20-ина се тешко повредени во пукотниците во две џамии во Нов Зеланд.

Гледачи: 0

Дата: 15-Март-2019

Време траење: 00:01:34

Категории: СВЕТ

Најмалку 40 луѓе се убиени, а над 20-ина се тешко повредени во пукотниците во две џамии во Нов Зеланд.. Премиерката Џасинда Ардерн инцидентите ги оцени како терористички напад.. Тројца мажи и една жена се уапсени, но полицијата предупреди дека можно е повеќемина осомничени се уште да се на слобода..