Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Мицевски: Власта врши политички прогон

Никола Груевски останува пратеник во собранието..

Гледачи: 7

Дата: 9-Ноем-2018

Време траење: 00:00:46

Категории: МАКЕДОНИЈА

Никола Груевски останува пратеник во собранието.. Предлогот на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не го доби потребното двотретинско мнозинство.. Груевски со правосилна пресуда е осуден на две години затвор во случајот тенк.. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека обидот за одземање на мандатот е политички прогон.. Опозициската партија побара закон за амнестија, парламентарното мнозинство одби..