Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Протест против претседателскиот кандидат Болсонаро

Поддржувачите на бразилската левица на протести против радикалните ставови на десничарскиот кандидат за претседател Жаир Болсонаро… Во првиот круг, водеше со околу 46% од гласовите во однос на опонентот од левичарската работничка партија Фернандо Хадад.... Вториот круг е закажан на 28 октомври...

Гледачи: 3

Дата: 11-Окт-2018

Време траење: 00:02:10

Категории: СВЕТ

Илјадници Бразилци на протести во Сао Паоло против претседателскиот кандидат од крајната десница Жаир Болсонаро, кој води во анкетите на јавното мислење пред вториот круг од гласањето. Со транспаренти „Не него“ и „Никогаш веќе дикататура“, изразија незадоволство од дискриминаторската политика на т.н. „бразилски Трамп“ во однос на жените, расите и сексуалната ориентација.