Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Лула се повлече од изборите, Болсонаро во предност

Поранешниот бразилски претседател Лула Да Силва се откажа од кандидатурата за претседателските избори којашто планираше да ја спроведе и покрај судската забрана поради пресудата за корупција. На негово место, ќе се натпреварува Фернандо Хадад, сопартиец во Работничката партија. Засега на анкетите води ултрадесничарот Жаир Болсонаро.

Гледачи: 14

Дата: 12-Септ-2018

Време траење: 00:01:29

Категории: СВЕТ

Маја Филдишев
Поранешниот лидер на Бразил, претседателот Инасио Лула да Силва нема да се кандидира за нов мандат на изборите идниот месец. Наместо него, во трката влегува Фернандо Хадад, колега од Работничката партија.