Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Помпео на средби по сингапурскиот самит Трамп – Ким

Северна Кореја нема да се ослободи од економските санкции додека не покаже целосна денуклеаризација, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео во Сеул.

Гледачи: 64

Дата: 14-Јуни-2018

Време траење: 00:02:01

Категории: СВЕТ

Северна Кореја нема да се ослободи од економските санкции додека не покаже целосна денуклеаризација, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео во Сеул. Средбата со јужнокорејските и јапонските владини претставници следува по историскиот сингапурски самит на американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот од Пјонгјанг Ким Јонг-ун на којшто беше потпишана сеопфатна декларација за воспоставување на нов однос меѓу велесилите.