Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Прифаќање на мигрантите од „Аквариус“

Заменик премиерот на Италија, Луиџи ди мајо рече дека одлуката на Шпанија да ги прифати мигрантите од спасувачкиот брод „Аквариус“ претставува пресвртница во европската мигрантска криза

Гледачи: 40

Дата: 12-Јуни-2018

Време траење: 00:01:55

Категории: СВЕТ

Заменик премиерот на Италија, Луиџи ди мајо рече дека одлуката на Шпанија да ги прифати мигрантите од спасувачкиот брод „Аквариус“ претставува пресвртница во европската мигрантска криза. Ди мајо истакна дека одлуката на премиерот Санчез да дозволи бродот со 629 мигранти да пристигне во Валенсија, зборовите на солидарност на европските земји ги реализира во дело. На својот фејсбук профил ди мајо порача дека Италија повеќе не е сама и дека се надева оти и другите европски лидери ќе го следат шпанскиот пример.