Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Трамп и Ким потпишаа историска декларација

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун потпишаа декларација на средбата во Сингапур којашто успеа да се реализира и по низата превирања во односите меѓу двете страни...

Гледачи: 26

Дата: 12-Јуни-2018

Време траење: 00:02:01

Категории: СВЕТ

И покрај големата неизвесност околу одржувањето и исходот на сингапурскиот самит, лидерите на САД и на Северна Кореја Доналд Трамп и Ким Јонг-ун во пријателска атмосфера разговараа 45 минути, па потпишаа сеопфатен документ. Целта на историскиот самит беше прекин на контроверзната нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите за Пјонгјанг.