Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Кино и филхармонија на отворено во Градскиот парк

Утре и задутре дводневен уметнички хепенинг „Градски летен парк“. Кино и филхармонија на отворено, ќе може да се погледне повеќенаградуваниот македонски филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, а задутре Филхармонијата на отворено го носи големиот африкански музичар Феми Кути, чија музика за првпат ќе прозвучи во аранжман за симфониски оркестар...

Гледачи: 64

Дата: 5-Јуни-2018

Време траење: 00:01:44

Категории: КУЛТУРА

Александра Спировска
Завршувањето на концертната сезона, Македонската филхармонија ќе ја одбележи со концерт на отворено во Градскиот парк. На 7-ми јуни под диригенство и во аранжман на Емин Џијан, ќе музицира нигериската sвезда Феми Кути. Дел од неговата музика, првпат во светот ќе биде изведена, односно аранжирана за симфониски оркестар. Ќе настапи со неговиот бенд „Позитив форс“, со кој гостуваше и на Скопскиот џез фестивал во 2004-та година.

 
Предлози