Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Самит ЕУ- Западен Балкан во Софија

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти се теми на самитот што се одржува во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Гледачи: 80

Дата: 16-Мај-2018

Време траење: 00:00:38

Категории: МАКЕДОНИЈА

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти се теми на самитот што се одржува во организација на бугарското претседателство со Европската унија. На самитот ќе присуствуваат лидерите на државите-членки на Унијата и од регионот.
Со самитот ќе претседава претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.