Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Свет- 18.04.2018

По наредба на американскиот претседател и без никаква дозвола и одобрување од Обединетите нации, два американски брода испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрад.

Гледачи: 105

Дата: 19-Апр-2018

Време траење: 00:28:08

Категории: СВЕТ

По наредба на американскиот претседател и без никаква дозвола и одобрување од Обединетите нации, два американски брода испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрад. Трамп одлучил дека тоа е во согласност со виталните американски национални и безбедносни интереси. Бомбардирањето е одмазда на американците за наводното користење на отровен гас од страна на силите на Асад во Идлиб. Ова е прв американски директен напад што Белата куќа го има наредено врз силите на Асад. Што после бомбардирањето на Сирија?