Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Дестици приведени при протести во Ереван

Демонстрации во ерменскиот главен град против поранешниот претседател Саркасјан. Тогашната промена на политичкиот систем не овозможи демократски избор на шефот на државата...

Гледачи: 41

Дата: 17-Апр-2018

Време траење: 00:01:06

Категории: СВЕТ

Марина Ристова
30-ина демонстранти биле приведени во ерменскиот главен град Ереван, за време на протестите против поранешниот претседател Серж Саркасјан.
Лидерот на опозициската партија Граѓански договор, Никол Пашинјан соопшти дека апсењето ништо не менува и дека граѓаните ќе продолжат да протестираат и да ги блокираат улиците.
Претходно, портпаролот на ерменската полиција Асхот Ахаронјан изјави дека неколку демонстранти се одведени во полициска станица под сомнеж за извршување административни прекршоци.