Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Руски воени бродови пловат кон Сирија

Руски бродови опремени со воени возила одат преку Босфорот кон Сирија. Затишје во Сирија по нападот од Велика Британија, Франција и САД врз владините сили на Башар Ал Асад. Меѓусебните обвинувања продолжуваат. Се очекува анализата од истржаниот тим на Организацијата за забрана на хемиско оружје.

Гледачи: 35

Дата: 17-Апр-2018

Време траење: 00:01:43

Категории: СВЕТ

Маја Филдишев
Статус кво и неизвесност во Сирија. Источните и западните сили со зголемено воено присуство на линиите на фронтот. Два руски воени брода преку Босфорот пловат кон руската поморска база Тартус во северна Сирија. Воените активности се во застој, но битката со фантомски докази меѓу противниците продолжува. Русија ги негира обвинувањата за користење хемиско оружје во Дума и ги осудува нападите од Западот, а НАТО и ЕУ застанаа во одбрана на операцијата од Велика Британија, Франција и САД против силите на претседателот Асад, чија влада, според нив, вршела напад врз сопствениот народ.