Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Неизвесност во Сирија

Руски бродови опремени со воени возила одат преку Босфорот кон Сирија. Затишје во Сирија по нападот од Велика Британија, Франција и САД врз владините сили на Башар Ал Асад. Меѓусебните обвинувања продолжуваат. Се очекува анализата од истржаниот тим на Организацијата за забрана на хемиско оружје...

Гледачи: 31

Дата: 17-Апр-2018

Време траење: 00:01:43

Категории: СВЕТ

Маја Филдишев
Статус кво и неизвесност во Сирија, а военото присуство од источните и западните сили се зголемува на фронтот. Два руски воени бродови со воени возила преку Босфорот пловат кон руската поморска база Тартус на северниот брег на Сирија, објави британскиот портал „Дејли мејл“. Пловилата превезуваат тенкови, камиони и радари за ракети. И додека Русија ги осудува нападите од Западот, НАТО застана во одбрана на операцијата од Велика Британија, Франција и САД. За генералниот секретар Столтенберг важна е позицијата на Турција во сирискиот конфликт.