Несогласувања во Белата куќа: Трамп го отпушти Тилерсон

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон. На Твитер му се заблагодари за досегашната соработка која траеше 14 месеци. На негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Гледачи: 43

Дата: 13-Март-2018

Време траење: 00:01:21

Категории: СВЕТ

Марика Котовска
Крај на мандатот на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. Поради несогласувањата со претседателот Доналд Трамп, тој е сменет и на негово место доаѓа директорот на ЦИА, Мајк Помпео. На местото на Помпео пак ќе биде поставена неговата досегашна заменичка, Џина Хаспел.