Ве молме активирајте JavaScript за да видеото се прикаже.

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас, разговорите за името продолжуваат

Пет часа разговори на шефот на македонската дипломатија Димитров со неговиот грчки колега Коѕијас, под покровителство на посредникот Нимиц вчера во Виена. Скудно соопштение од Скопје и од Атина. Разговорите продолжуваат и натаму во рамките на ОН...

Гледачи: 27

Дата: 14-Фев-2018

Време траење: 00:01:16

Категории: МАКЕДОНИЈА

Ирина Гелевска
Не се соопштуваат детали од повеќечасовната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот на ОН во разговорите за разликата за името, Метју Нимиц во Виена. Двете министерства излегоа со идентично соопштение. Оценуваат дека средбата била конструктивна.

 
Предлози